Rusijos teisėsauga sulaikė beveik 100 įtariamųjų, susijusių su kriptovaliutų birža Cryptex, anoniminių mokėjimų paslauga UAPS ir 33 kitomis internetinėmis paslaugomis bei platformomis, naudojamomis nelegaliems mokėjimams ir vogtų kredencialų pardavimui.
Po 148 reidų buvo sulaikyti 96 asmenys, kuriems pareikšti įtarimai dėl nusikalstamos organizacijos organizavimo ir dalyvavimo joje, neteisėto priėjimo prie kompiuterinės informacijos, neteisėto mokėjimų apdorojimo ir neteisėtos bankinės veiklos.
„Tyrėjų teigimu, 2013 m. kaltinamieji, turėdami žinių bankininkystės srityje, sukūrė nusikalstamą bendruomenę nusikaltimams ir asmeniniam praturtėjimui daryti“, – teigiama Rusijos Federacijos tyrimų komiteto (TKR), vadovaujančio Rusijos Federacijos tyrimų komiteto, pranešime spaudai. federalinė tyrimų institucija Rusijoje.
„Bendrininkai vykdė nelegalią veiklą keisdami valiutas ir kriptovaliutas, pristatydami ir priimdami grynuosius pinigus, pardavinėdami banko korteles ir asmenines sąskaitas. Pagrindiniai šių paslaugų klientai buvo kibernetiniai nusikaltėliai ir programišiai, kurie jomis legalizavo savo nusikalstamas pajamas.”
Vidaus reikalų ministerija Irina Volk sakė „Interfax“, kad „kaltinamieji išduodavo banko korteles ir suteikė prieigą prie operacijų per asmeninę internetinę sąskaitą“.
Rusijos tyrėjai išsiaiškino, kad vien 2023 metais nusikalstamo tinklo tarnybos apdorojo daugiau nei 112 milijardų rublių (kiek daugiau nei 1,1 milijardo JAV dolerių), o tai atnešė 3,7 milijardo rublių (apie 38,7 milijono dolerių) neteisėtų pajamų dalyvaujantiems asmenims.
Pasak ICR atstovės Svetlanos Petrenko, per šį veiksmą konfiskuotas turtas yra daugiau nei 1,5 milijardo rublių, sraigtasparniai Robinson, prabangios transporto priemonės (įskaitant Bentley, Rolls Royce, Porsche ir Tesla Cybertruck automobilius), valtys ir sniego motociklai.
Taip pat buvo sulaikytas „Cryptex“ įkūrėjas, kuriam JAV skyrė sankcijas
Kaip naujienų agentūrai „Interfax“ sakė šaltiniai Rusijos teisėsaugos institucijose, vienas iš pagrindinių įtariamųjų, suimtų šios savaitės veiksmu, yra Rusijos pinigų plovėjas Sergejus Ivanovas (taip pat žinomas kaip „Taleon“ internetinė rankena), kuriam JAV iždo departamento Užsienio turto biuras skyrė sankcijas. Kontrolė (OFAC) praėjusią savaitę.
Iždo departamentas mano, kad Ivanovo UAPS, PinPays ir PM2BTC paslaugos per pastaruosius du dešimtmečius padėjo apdoroti šimtus milijonų dolerių išpirkos reikalaujančių programų vykdytojams, „darknet“ prekyvietės pardavėjams, pradinės prieigos brokeriams ir kitiems grėsmės subjektams.
Ivanovą ir jo bendrininką Timurą Šachmametovą (dar žinomą kaip „JokerStash“ ir „Vega“) Teisingumo departamentas taip pat apkaltino pinigų plovimu, banko sukčiavimu ir kelių svetainių, kuriose parduodama pavogta kredito kortelės informacija ir asmens duomenys, valdymu.
Anot JAV DOJ, Shakhmametovas buvo „Joker's Stash“ operatorius – viena didžiausių internetinių karšių rinkų, 2014–2021 m., kai buvo uždaryta, uždirbusi iki 1 mlrd.
JAV Valstybės departamentas dabar taip pat siūlo iki 11 mln.
Praėjusią savaitę Nyderlandų valdžios institucijos konfiskavo PM2BTC ir Cryptex serverius ir daugiau nei 7 milijonus dolerių kriptovaliutų, o Vokietijos teisėsauga konfiskavo 47 kriptovaliutų keitimo platformas, naudojamas kibernetiniams nusikaltėliams, įskaitant išpirkos reikalaujančias grupes, plauti pinigus.