JAV Federalinė prekybos komisija (FTC) pranešė apie didžiulį Bitcoin bankomatų aferų nuostolių padidėjimą, beveik dešimt kartų daugiau nei 2020 m., o 2023 m. siekė daugiau nei 110 mln.
„Bitcoin“ bankomatai paprastai yra būtiniausių prekių parduotuvėse, degalinėse ir kitose judriose vietose, tačiau užuot išduodami grynuosius pinigus, kaip tradiciniai bankomatai, jie leidžia pirkti ir parduoti kriptovaliutą.
Daugelį metų sukčiai juos naudojo siekdami apgauti aukas įnešti grynųjų pinigų, apsimetinėdami teisėsaugos ar vyriausybės pareigūnais. Šiose schemose nusikaltėliai įspėja taikinius, kad jų sąskaitos buvo pažeistos, ir įtikina juos įnešti pinigų, kad „apsaugotų“ savo santaupas.
Remiantis šiandienos FTC ataskaita, amerikiečiai per pirmąjį 2024 m. pusmetį jau prarado 65 mln.
FTC perspėjo, kad 60 metų ir vyresni vartotojai daugiau nei tris kartus dažniau praneša apie nuostolius šiuo laikotarpiu nei jaunesni suaugusieji. Vidutinis nuostolis, apie kurį pranešta visose amžiaus grupėse, pirmąjį metų pusmetį buvo 10 000 USD.
Dauguma „Bitcoin“ bankomatų sukčiavimo nuostolių atsiranda dėl vyriausybės apsimetinėjimo, apsimetinėjimo verslu ir techninės pagalbos sukčiavimo. Už juos stovintys nusikaltėliai kuria skubius scenarijus, siekdami įtikinti savo aukas išimti grynuosius pinigus iš banko sąskaitų ir įnešti juos į Bitcoin bankomatą.
Tačiau kai vartotojai nuskaito sukčių pateiktus QR kodus, jų grynieji pinigai pervedami tiesiai į sukčių kriptovaliutų pinigines.
„Aferos, kuriose naudojami BTM, veikia įvairiais būdais. Daugelis jų prasideda skambučiu ar žinute apie tariamą įtartiną veiklą arba neteisėtus sąskaitos apmokestinimus“, – perspėjo FTC.
„Kiti atkreipia jūsų dėmesį su netikru saugos įspėjimu jūsų kompiuteryje, dažnai apsimetinėdami tokia įmone kaip „Microsoft” ar „Apple”. Į šiuos dalykus sunku nepaisyti, ir tai yra esmė. Nuo tada istorija greitai paaštrėja. Jie gali pasakyti, kad visi jūsų pinigai yra gresia pavojus arba jūsų informacija buvo susijusi su pinigų plovimu ar net narkotikų kontrabanda“.
FTC taip pat pateikė keletą patarimų, kaip padėti vartotojams išvengti šių sukčiavimo atvejų, pvz., nespustelėti nuorodų arba neatsakyti tiesiai į netikėtus skambučius, žinutes ar kompiuterio iššokančiuosius langus prieš patikrinant jų teisėtumą susisiekus su įmone ar agentūra, kuri susisiekė naudodama numerį arba svetainę, kurią rasite.
Kai skubate priimti sprendimą dėl savo pinigų, neskubėkite, nes sukčiai dažnai bando jus paskubinti. Pirmiausia patikrinkite visą jų pateiktą informaciją ir prieš imdamiesi veiksmų pasitarkite su asmeniu, kuriuo pasitikite.
Be to, niekada neišimkite grynųjų pinigų reaguodami į netikėtus skambučius ar žinutes ir niekada netikėkite niekuo, kas sako, kad jums reikia naudotis Bitcoin bankomatu, nusipirkti dovanų kortelių ar perkelti pinigų, kad apsaugotumėte savo banko sąskaitą ar išspręstumėte problemą. Vyriausybinės agentūros ir teisėtos įmonės niekada nepateiks tokių prašymų.
FTB taip pat perspėjo beveik prieš ketverius metus, 2021-ųjų lapkritį, kad nusikaltėliai vis dažniau prašo galimų taikinių siųsti pinigus naudojant kriptovaliutų bankomatus (arba Bitcoin bankomatus) ir greitojo reagavimo (QR) kodus, todėl daug sunkiau susigrąžinti nuostolius.