Europolas siūlo sprendimus, kaip išvengti iššūkių, kylančių dėl privatumą gerinančių technologijų namų maršruto parinkimo srityje, trukdančių teisėsaugai perimti ryšius kriminalinių tyrimų metu.
Agentūra anksčiau savo skaitmeninių iššūkių serijoje pabrėžė, kad teisėsaugos problema, susijusi su visišku šifravimu komunikacijos platformose, yra kliūtis renkant leistinus įrodymus.
Namų maršruto parinkimo atvejis
„Home Routing“ – tai telekomunikacijų paslaugų sistema, leidžianti klientams nukreipti srautą (skambučius, žinutes, interneto duomenis) per savo namų tinklą net keliaujant į užsienį.
Kai įjungtos privatumo didinimo technologijos (PET) skiltyje „Home Routing“, duomenys užšifruojami paslaugų lygiu, o abonentų įrenginiai keičiasi seanso pagrindu veikiančiais raktais su paslaugų teikėju namų tinkle.
Kai namų tinklo teikėjas naudoja PET, raktai lieka nepasiekiami lankomajam tinklui, kuris atlieka peradresavimo funkciją, o visas srautas lieka užšifruotas.
Ši sąranka neleidžia valdžios institucijoms rinkti įrodymų padedant vietiniams IPT, vykdant teisėtą perėmimo veiklą.
„Kai įdiegtas maršrutas į namus, bet kuris įtariamasis, naudojantis svetimą SIM kortelę, nebegali būti perimtas“, – aiškina Europos agentūra.
„Ši problema iškyla ir tada, kai užsienietis naudojasi savo (užsienio) SIM kortele kitoje šalyje, ir kai piliečiai ar gyventojai naudojasi svetima SIM kortele savo šalyje“ – Europolas
Tokiais atvejais policijos pajėgos turi pasikliauti savanorišku paslaugų teikėjų užsienyje bendradarbiavimu arba išduoti Europos tyrimo orderį (ETO), o tai gali užtrukti ilgiau, nei reikia tyrimui, ypač kai reikia perimti skubias priemones; pavyzdžiui, atsakymas į ETO gali užtrukti iki keturių mėnesių.
Europos agentūra pažymi, kad nusikaltėliai žino apie šią spragą ir naudojasi ja vengdami teisėsaugos institucijose šalyse, kuriose gyvena.
Siūlomi sprendimai
Europolas ragina suinteresuotąsias šalis apsvarstyti du galimus sprendimus, kurie padėtų panaikinti teisėtų ryšių perėmimo užklausų vėlavimą ir procedūrinę trintį.
Pirmasis siūlomas variantas yra ES reglamento dėl PET išjungimo namų maršrute vykdymo užtikrinimas. Tai leistų vietiniams paslaugų teikėjams perimti asmenų, naudojančių užsienio SIM korteles, ryšius, neatskleidus informacijos apie dominantį asmenį su šalimis iš kitų šalių.
Agentūra teigia, kad „šis sprendimas yra techniškai įmanomas ir lengvai įgyvendinamas“, nes tiek tarptinklinio ryšio, tiek vietiniai abonentai gauna naudos iš šifravimo, kuris yra tokio pat lygio kaip ir bendravimas per nacionalines SIM korteles. Tačiau abonentai užsienyje neturi naudos iš papildomo gimtosios šalies šifravimo.
Antrasis pasiūlymas – įgyvendinti tarpvalstybinį mechanizmą, kuris leistų teisėsaugai Europos Sąjungoje pateikti perėmimo užklausas, kurias paslaugų teikėjai greitai apdoroja.
Nors tai reiškia, kad PET gali būti įjungtas visiems vartotojams, kitos valstybės narės paslaugų teikėjas sužinotų apie dominantį asmenį (-is) atliekant tyrimą, o tai gali būti nepageidautina.
Antrasis sprendimas – sukurti mechanizmą, leidžiantį greitai apdoroti kitų ES valstybių narių paslaugų teikėjų perėmimo užklausas.
Du Europolo sprendimai yra tik „galimi būdai apsaugoti ir išlaikyti dabartinius tyrimo įgaliojimus“, o agentūra siekia atkreipti dėmesį į maršrutų parinkimo į namus poveikį tyrimams, kad nacionalinės valdžios institucijos, įstatymų leidėjai ir telekomunikacijų paslaugų teikėjai galėtų dirbti kartu, kad nustatytų. su atsakymu į problemą.